W środę Facebook ogłosił uruchomienie Instagram Reels, czyli krótkich materiałów wideo, bliźniaczo podobnych do tego, co oferuje TikTok.

W minioną środę Instagram uruchomił Reels, czyli możliwość publikacji krótkich, kolorowych materiałów wideo, bliźniaczo podobnych do tego, co oferuje TikTok. Nic nie znacząca dla świata zmiana w i tak już infantylnym serwisie społecznościowym spowodowała, że cena akcji Facebooka (właściciela Instagrama) wzrosła o 6 procent. Biorąc pod uwagę to, że Mark Zuckerberg jest właścicielem 13 procent akcji Facebooka, jego majątek wzrósł do 100 miliardów dolarów. Tym samym dołączył on do Jeffa Bezosa i Billa Gatesa na liście multimiliarderów – osób, których majątek szacuje się na, co najmniej, 100 miliardów dolarów. Czy to nie jest szaleństwo?

Wszystkie te setki miliardów dolarów na plus w wycenie Facebooka pojawiają się zaledwie kilka dni po tym, jak w Kongresie Stanów Zjednoczonych Zuckerberg, Cook, Bezos i Pichai zapewniali, że nie robią wszystkiego, aby zdusić swoją konkurencję i uzyskać monopol na rynku. 

Reakcja TikToka na uruchomienie reels to również majstersztyk w prowadzeniu social media

Należałoby w tym momencie przytoczyć również historię tego, jak doszło do przejęcia Instagrama przez Facebooka. Z ujawnionej przez Kongres USA korespondencji szefów Amazona, Facebooka, Google’a i Apple’a wynika jasno, że szefowie tych firm prowadzą otwartą wojnę z każdą większą konkurencją na rynku, doprowadzając, za pomocą gigantycznych środków, ostatecznie do jej przejęcia. Z ujawnionych maili Marka Zuckerberga wyłania się taki obraz szczególnie klarownie. Cztery dni po wymianie myśli Zuckerberga z ówczesnym szefem finansów Facebooka Davidem Ebersmanem w 2012 roku założona przez niego firma przejęła Instagrama za kwotę miliarda dolarów. Tylko po to, żeby Instagram nie wyrósł na jeszcze większą konkurencję na rynku social mediów.

Z szacunków The Borgen Project wynika, że wyeliminowanie głodu na świecie to koszt 30 miliardów dolarów rocznie. Majątek Zuckerberga w tym roku (przypomnijmy, że mamy dopiero sierpień) urósł już o 22 miliardy dolarów. Zuckerberg jest szefem serwisu społecznościowego w którym miliardy ludzi publikuje (oczywiście nie tylko) zdjęcia kotów i linki do idiotycznych teorii spoiskowych. Instagram właśnie ogłosił wielki sukces uruchamiając Reels.

Czy to nie jest szaleństwo?