Wiemy już wszystko, co konieczne, żeby podjąć decyzję. Jaką konsolę nowej generacji kupić?

Xbox

Pierwszy był Microsoft, który po wielu przeciekach nie miał innego wyjącia, jak tylko ogłosić sprawę oficjalnie. Na premierę, która odbędzie się 10 listopada na całym świecie dostępne będą dwie wersje nowych XboxówSeries X i Series S. Mocniejsza konsola będzie wyposażona w ośmiordzeniowy procesor Zen 2 3,8 i 3,6 GHz, GPU AMD RDNA 2 52 CU o mocy 12,15 teraflopów. Konsola będzie miała 16 GB RAM GDDR6 pamięci (10 GB 560 GB/s i 6 GB 336 GB/s). Gry mają działać w 4K i 60 kl/s, maksymalnie do 120 kl/s. Słabszy Series S będzie wyposażony w ten sam procesor z taktowaniem 3,6 i 3,4 GHz. GPU będzie miało 20 CU i moc 4 teraflopów. Pamięć RAM to 10 GB, 8GB 224 GB/s i 2 GB 56 GB/s.

Gry mają działać w maksymalnej rozdzielczości 1440p i 60 kl/s, maksymalnie do 120 kl/s. Series X będzie wyposażony w dysk 1 TB NVME SSD, Series S dostanie dyski o połowę mniejsze. Obie konsole będą wstecznie kompatybilne z wieloma tytułami począwszy od pierwszego Xboxa. Jeśli chodzi o kompatybilność akcesoriów to większość powinna działać z nowym Xboxem. Mocniejsza konsola będzie miała czytnik 4K UHD Blu-Ray, Series S będzie działać wyłącznie cyfrowo. I ceny, mocniejszy Xbox kupicie za 2249 złotych, słabszego za (jedynie) 1349 złotych. Przedsprzedaż ruszy 22 września. 

Playstation 5

Sony czekało do 16 września z podaniem ostatnich szczegółów. Zacznijmy jednak od specyfikacji. Konsola Sony została wyposażona w taki sam procesor, co Xbox. Jest to ośmiordzeniowy Zen 2 3,5 GHz. GPU PS5 to 36 CU dające moc 10,28 teraflopów. W konsoli umieszczono 16 GB pamięci GDDR6 RAM i pamięć wewnętrzną SSD o pojemności 825 GB. Będą dwie wersje Playstation 5 o tej samej specyfikacji różniące się jednak tym, że jedna będzie wyposażona 4K UHD Blu-Ray, druga, all digital, pozbawiona będzie napędu. Jeśli chodzi o kompatybilność wsteczną to na takową liczyć możemy jedynie o jedną generację wstecz. Sprzętowo podobnie.

Pady Dualshock 4 będą kompatybilne z nową konsolą Sony, ale w ograniczonym zakresie. Oznacza to, że będzie mozna ich używać grając w gry we wstecznej kompatybilności, mogą natomiast nie działać na tytułach przeznaczonych już na nową generację. Spowodowane jest to nowymi funkcjami, jakie posiadać będą nowe kontrolery i na jakie z pewnością pisane będą nowe gry.

Inne akcesoria, takie jak arcade sticki,fight stick i kierownice, oficjalnie licencjonowane przez Sony, będą działać na wspieranych tytułach z PS4 oraz na PS5. Problemów nie powinno być także z zestawem PSVR. Jedynie kamera służąca do trackingu do pracy z Playstation 5 będzie wymagała specjalnej przystawki. Jeśli jesteś posiadaczem zestawu PSVR Sony zapewni ci taką bez opłaty. 

Sony wyceniło swoją konsolę na 2299 złotych i 1849 złotych. Na tym polu drobnym zwycięzcą zdaje się być Microsoft. Premiera PS5 odbędzie się na dwie raty. 12 listopada nastąpi debiut w USA, Japonii, Kanadzie, Meksyku, Australii, Nowej Zelandii i Korei Południowej. Reszta świata, w tym Polska, dostanie PS 5 tydzień później, 19 listopada. Premiera będzie później, aleprzedsprzedaż nowego Playstation już ruszyła.