Zachęcam wszystkich, aby się zaszczepili, powiedział w niedzielę, 28 lutego, Boris Johnson. Każdy kolejny zaszczepiony robi różnicę w naszej walce z Covid-19.

Wielka Brytania radzi sobie na razie najlepiej ze szczepieniami, spośród wszystkich europejskich krajów, biorąc pod uwagę ilość zadysponowanych dotychczas dawek. Szczepionkę (pierwszą dawkę) przyjęło już ponad 20 milionów osób. Zachęcam każdego, żeby się zaszczepił. Każdy kolejny zaszczepiony robi różnicę w naszej walce z Covid-19, powiedział dziś Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii. Pełne dwie dawki przyjęło z kolei 800 tysięcy osób. Ta statystyka nie robi już tak dużego wrażenia. Dla porównania w Polsce po pełnym szczepieniu dwoma dawkami jest już 1,1 miliona osób. Taka rozbieżność jest spowodowana odmienną taktyką obraną przez rządy obu krajów. W Wielkiej Brytanii postawiono na szczepienia jak największej ilości osób wszystkimi dostępnymi zasobami. W Polsce każda pierwsza dawka szczepienia niesie za sobą konieczność zabezpieczenia w Agencji Rezerw Materiałowych drugiej dawki na przyszłość.

Wielka Brytania zanotowała dotąd również największą w Europie liczbę zgonów w związku z Covid-19. To 122 tysiące 849 osób. W ciągu ostatnich 24 godzin w Wielkiej Brytanii zanotowano ponad 6 tysięcy nowych przypadków zakażenia i 144 osoby zmarłe z powodu choroby wywołanej wirusem SARS-CoV-2. Tygodniowe raporty wskazują jednak znaczny, bo ponad 20 procentowy spadek, nowych przypadków zakażeń w stosunku do tygodnia wcześniej oraz ponad 33 procentowy spadek przypadków śmiertelnych w tym samym okresie czasu.

Na świecie w ilości szczepień prowadzą Stany Zjednoczone, które zadysponowały już ponad 75 milionów dawek szczepionek. To 15 procent dorosłej populacji tego kraju, która otrzymała już pierwszą i 7,5 procenta populacji po drugiej dawce szczepionki. Polska na świecie w wyścigu szczepionkowym zajmuje 15. miejsce (nie licząc całej Unii Europejskiej). W naszym kraju procentowo zaszczepiono już 5,6 procenta populacji pierwszą i 3,1 procenta populacji dwiema dawkami.