Od 10 marca rusza rejestracja na szczepienia osób przewlekle chorych.

Grupa około 150 tysięcy osób przewlekle chorych może się od dziś, 10 marca, rejestrować na szczepienie przeciwko Covid-19. Są to osoby cierpiące na choroby onkologiczne, osoby dializowane, przed oraz po przeszczepach oraz osoby mechanicznie wentylowane. Szczepienia tej grupy ruszą 15 marca.

Osoby przewlekle chore najpewniej otrzymają szczepionki Comirnaty lub Moderny, takie zalecenie wydało Ministerstwo Zdrowia. Przewlekle chorzy są szczególnie narażeni na ciężki przebieg i komplikacje po Covid-19. Swoje dawki szczepionek osoby, które poddawane są dializom otrzymają w punktach dializ, wszyscy inni, nie przebywający w szpitalu, zaszczepieni zostaną w punktach szczepień. 

Osoby przewlekle chore wskazane zostały w Rozporządzeniu z 5 marca. Grupa ta została poszerzona o pacjentów onkologicznych oraz zakwalifikowanych do przeszczepów. Nowe rozporządzenie powinno zostać opublikowane już dziś, 10 marca. Pacjenci przewlekle chorzy swoje skierowania na szczepienie powinny uzyskać automatycznie. O kwalifikacji do szczepień zdecydują lekarze prowadzący oraz medycy tuż przed podaniem samej szczepionki. Z wszelkimi szczegółowymi wytycznymi dotyczącymi zasad rejestracji oraz procesu rejestracji dla osób przewlekle chorych można zapoznać się na stronach gov.pl.