Amerykańska FDA zatwierdziła szczepienia preparatem Pfizera dla osób powyżej 12 roku życia.

Decyzja była dość prosta, wśród zaszczepionych nie było ani jednego zachorowania, nie było również żadnych działań niepożądanych, powiedział Peter Marks, dyrektor działu Center for Biologics Evaluation and Research w FDA (Agencji d.s. Żywności i Leków w Stanach Zjednoczonych). Chodzi o zatwierdzenie użycia szczepionki Pfizera i BioNTech u nastolatków, osób powyżej 12 roku życia.

W Stanach Zjednoczonych już od czwartku będzie można podawać dzieciom szczepionki. Dotychczas na terenie USA szczepionka Pfizera dopuszczona była do użytku u osób powyżej 16 roku życia. Rozszerzenie grup wiekowych, które mogą być zaszczepione to kolejny krok na drodze do całkowitego zwycięstwa nad pandemią Covid-19. Mimo tego, że dzieci chorują w sposób symptomatyczny rzadziej od dorosłych, to wciąż mogą być nosicielami wirusa. Szczepienie ma zminimalizować działanie wirusa na tym polu. W Stanach Zjednoczonych jest 17 milionów nastolatków w wieku od 12 do 15 roku życia i stanowią oni 5,3 procenta całej populacji tego kraju.

Wcześniej, 5 maja, użycie szczepionek Pfizera u osób powyżej 12 lat zatwierdziła Kanada. Pfizer badania nad skutecznością swojej szczepionki wśród młodszej populacji rozpoczął już pod koniec jesieni. Przedstawione w marcu wyniki tych badań pokazały, że w organizmach 2260 osób, które brały udział w badaniu, wytworzyły się poziomy przeciwciał podobne do tych, jakie wytwarzają organizmy osób w pełni dojrzałych. Żaden z zaszczepionych nastolatków nie zachorował na Covid-19, wśród tych, którym podawane było placebo zanotowano za to 18 takich przypadków. Pfizer bada również wykorzystanie swoich szczepionek na jeszcze młodszych dzieciach. Badania zostały podzielone na trzy grupy: dzieci w wieku od 6 miesięcy do 2 lat, od 2 do 5 lat i od lat 5 do 11. Podobne badania prowadzi również Moderna.

{loadmoduleid 1123}