Na rządowych stronach udostępniono mapę z ilością wolnych terminów na szczepienia. W połowie miesiąca ruszy także kampania mająca na celu przekonanie większej liczby Polaków do szczepień przeciwko Covid-19.

W Polsce przekroczono granicę 14 milionów szczepień. W pełni zaszczepionych jest obecnie ponad 3,7 miliona osób. Powoli zbliżamy się więc do 10 procent zaszczepionej populacji kraju. To jednak wciąż za mało, a na domiar złego tempo szczepień spadło. Nie jest to jednak tym razem związane z niedostępnością preparatów, a ze swoistym nasyceniem rynku. Kto chciał przyjął już przynajmniej pierwszą dawkę szczepionki, reszta Polaków, póki co, nie jest zainteresowanych szczepieniem. Dla wahających się rząd przygotował kampanię pro-frekwencyjną, która ma ruszyć w połowie maja. Mają w niej wystąpić znani sportowcy oraz internetowi influencerzy. Na stronach rządowych udostępniono również mapę na której sprawdzić można ile ważnych terminów jest do dyspozycji w interesującej nas okolicy.

Mapa podzielona została na powiaty. Po klinięciu w interesujący powiat widzimy ilość dawek dostępnych na danym terenie w ciągu tygodnia oraz to, ile ich będzie w ciągu kolejnych 30 dni. Na mapie im ciemniejszy kolor tym większa ilość dostępnych dawek. Takie dane mogą pomóc osobom, które chcą się zaszczepić, a nie mogą uzyskać bliskiego terminu szczepienia w swojej okolicy.

Z przedstawionych na stronach gov.pl danych dowiadujemy się również, że największą grupą osób zaszczepionych wg wieku jest aktualnie grupa osób w wieku od 61 do 70 lat. W tej grupie ze szczepienia skorzystało już 3,5 miliona osób. Szczepienia najmniej popularne, póki co, są w grupie wiekowej 18-30. Z tej grupy zaszczepiło się do tej pory nieco ponad 670 tysięcy osób. Być może zbliżające się wakacje i tzw. certyfikaty Covid-19 zmienią nieco tę statystykę. W najbliższym czasie rząd udostępni szczepienia również osobom w wieku 16 i 17 lat.