Szczepienia dzieci od 12 do 15 roku życia rozpoczną się w Polsce 7 czerwca. Szczepienia w szkołach będą możliwe od września.

W Polsce jest 2,5 miliona uczniów w wieku od 12 do 18 roku życia. Od 7 czerwca każdy z tych uczniów będzie mógł poddać się szczepieniu przeciwko Covid-19. Dotychczas szczepienia obejmowały osoby powyżej 16 roku życia. Szczepienia będą realizowane w punktach szczepień powszechnych i populacyjnych, czyli dokładnie w tych samych miejscach w których szczepią się osoby dorosłe. Na szczepienia w szkołach będziemy musieli poczekać do września, szczepienia w placówkach edukacyjnych poprzedzone zostaną kampanią informacyjną, która również ruszy w czerwcu.

Od 6 do 10 września dyrektorzy placówek będą zbierali kwestionariusze medyczne od zainteresowanych szczepieniami uczniów, natomiast w okresie 13 – 17 września planowana jest już akcja szczepień. Jak zawsze przyjęcie antidotum przeciwko Covid-19 będzie bezpłatne i dobrowolne.

Rodzice chętni, aby szczepić swoje dzieci już teraz od przyszłego poniedziałku na Internetowym Koncie Pacjenta znaleźć będą mogli aktywne skierowanie. Aktywne skierowanie upoważnia do rejestracji na szczepieni w dowolnym punkcie szczepień na terenie kraju. Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła w piątek 28 maja wniosek o rozszerzenie stosowania szczepionki Pfizer/BioNTech na dzieci w wieku od 12 do 15 lat, natomiast działająca przy premierze Rada Medyczna wydała pozytywną rekomendację w tym temacie w poniedziałek 31 maja.