Od dziś, 7 czerwca, rejestrować i szczepić mozna dzieci w wieku od 12 lat. Wszyscy spełniający kryteria mają już wystawione skierowania elektroniczne w systemie.

Uprawnionych do szczepienia (dzieci od 12 roku życia) jest w Polsce, według Ministerstwa Zdrowia, 2,5 miliona uczniów. Od dziś mogą oni zostac zaszczepieni w Powszechnych Punktach Szczepień oraz w punktach populacyjnych. Stosowne skierowania elektroniczne zostały już wystawione w systemie. Od września natomiast zaszczepić będzie można się również w szkole.

Od 6 do 10 września dyrektorzy placówek będą zbierali kwestionariusze medyczne od zainteresowanych szczepieniami uczniów, natomiast w okresie 13 – 17 września planowana jest już akcja szczepień. Jak zawsze przyjęcie antidotum przeciwko Covid-19 będzie bezpłatne i dobrowolne.

Szczepienie dzieci od 12 roku życia odbywa się szczepionką Comirnaty firm Pfizer i BioNTech – na razie tylko ten producent ma stosowne pozwolenie na szczepienia w tej grupie wiekowej. Rodzice dzieci, które mają zostac zaszczepione muszą oczywiście przed przystąpieniem do szczepienia wypełnić stosowną ankietę przesiewową, rodzic musi być również z dzieckiem obecny na szczepieniu. Terminów do szczepienia nie brakuje, do punktu szczepień można wybrać się nawet jeszcze dziś.

Europejska Agencja Leków rozszerzyła rekomendację szczepień na dzieci w wieku od 12 do 15 roku życia pod koniec maja. Badania w opisywanej grupie wiekowej wykazały, że szczepionka Cormirnaty jest efektywna w stu procentach. Nie pojawiły się również żadne niepokojące efekty uboczne. Niemal natychmiastowe rozpoczecie szczepień w grupie wiekowej powyżej 12 lat zapowiedziały Niemcy. Comirnaty to pierwszy preparat dopuszczony do szczepień tak młodych osób. Stosowne badania zakończyła na tej grupie wiekowej również firma Moderna. Szczepionka Moderny, zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na terenie Unii Europejskiej, dopuszczona jest w tej chwili do użytku dla osób powyżej 18 roku życia. Producent prowadził jednak nadal badania, tym razem w grupie wiekowej osób od 12 do 17 roku życia. Komunikat w sprawie wyników tych badań został opublikowany 25 maja i wynika z niego, że szczepionka jest efektywna we wspomnianej grupie wiekowej i również nie budzi zastrzeżeń pod względem bezpieczeństwa. Moderna zamierza złożyć stosowne dokumenty w sprawie zatwierdzenia szczepionek dla osób powyżej 12 roku życia na początku czerwca (także do Europejskiej Agencji Leków). W Stanach Zjednoczonych pierwsze dawki nastolatkom mogą zostać podane już w lipcu. W Europie zapewne będzie to nieco później.