Najnowsza publikacja w The Lancet wskazuje, że przyjęcie drugiej dawki szczepionki AstraZeneca nie zwiększa ryzyka powstania zakrzepów. Pacjenci, którzy po pierwszej dawce nie mieli żadnych skutków ubocznych nie powinni wahać się więc z przyjęciem drugiej dawki, konkludują badania.

Osoby, które nie miały kłopotów z zakrzepicą po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki AstraZeneca nie powinny mieć żadnych obaw z tym związanych przed przyjęciem drugiej dawki. Najnowsze badania, opublikowane w prestiżowym The Lancet, wskazują, że odsetek osób u których wykrywa się problemy z zakrzepami po drugiej dawce nie odstają od średniej wystąpującej w populacji osób nieszczepionych. Problemy z zakrzepami dotyczą 2,3 osoby na milion osób zaszczepionych.

Większe ryzyko, choć wciąż niezwykle rzadkie, zakrzepicy występuje po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki Vaxzevria. Dotyczy to, statystycznie, 8,1 osoby na milion zaszczepionych. I choć ryzyko jest bardzo małe to Europejska Agencja Leków już w kwietniu uznała, że możliwość wystąpienia zakrzepu należy wpisać na listę możliwych powikłań poszczepiennych preparatem AstraZeneca.

W Wielkiej Brytanii zanotowano dotąd 411 powikłań związanych z zakrzepicą po przyjęciu szczepionki AstraZeneca. Do 14 lipca 71 z tych przypadków okazało się śmiertelnych. Pięć z nich nastąpiło po przyjęciu drugiej dawki. W Wlk. Brytanii zaszczepiono dotychczas 47,5 miliona dawkami szczepionki Astra, z czego 22,8 miliona to drugie dawki.