Włochy wprowadzają najtwardsze restrykcje dotyczące osób pracujących w całej Europie.

Wszyscy pracujący we Włoszech, nieważne czy to sektor publiczny czy prywatny, będą musieli się legitymować certyfikatem covidowym. Nowe regulacje wejdą w życie 15 października. Pracownicy, którzy nie podporządkują się nowemu prawu muszą liczyć się z grzywną w wysokości do 1,5 tysiąca euro, natomiast pracodawcy, którzy będą uchylać się od obowiązku kontroli swoich pracowników do tysiąca euro.

Nowe, związane z wciąż toczącą się pandemią, prawo wywołało oczywiście prostesty części opozycji, głównie prawicowej, we Włoszech. Regulacje o których mowa dotkną ok. 18 milionów pracujących we Włoszech. Dla osób, które z jakichś, uzasadnionych powodów, nie mogą zostać zaszczepione będą dostępne darmowe testy. Wszyscy inni niezaszczepieni będą musieli wykonywać testy, których cena ma zostać obniżona.

Obecnie we Włoszech poziom zaszczepienia społeczeństwa sięga 75 procent (według włoskiego Ministerstwa Zdrowia). W związku z wprowadzeniem jnowego prawa dla osób w wieku produkcyjnym Włochy prawdopodobnie rozluźnią restrykcje w innych dziedzinach życia.