FDA w Stanach Zjednoczonych zatwierdziło szczepionkę przeciwko Covid-19 dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat.

Comirnaty to szczepionka firm Pfizer i BioNTech, która zatwierdzona została jako pierwsza dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat w Stanach Zjednoczonych. W piątek, 29 października, amerykańska FDA zatwierdziła jej użycie dla tak młodych pacjentów.

Stany Zjednoczone nie są pierwszym krajem w którym szczepić będzie się tak młode dzieci. Dotychczas tą grupę wiekową (oraz dzieci jeszcze młodsze) szczepi się już w Chinach, na Kubie oraz w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Dawka dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat to jedna trzecia tego, co otrzymują pacjenci w wieku powyżej 12 lat. Zmniejszona dawka szczepionki ma jeszcze bardziej zmniejszyć i tak już niskie ryzyko wystąpienia jakichkolwiek powikłań poszczepiennych. Mowa tutaj przede wszystkim o zapaleniu mięśnia sercowego, powikłaniu, które wiązane było ze szczepieniem preparatem Pfizera wśród, przede wszystkim, młodych chłopców.

Pfizer i BioNtech podają, że w opisywanej grupie wiekowej szczepionka charakteryzuje się skutecznością na poziomie 90,7 procenta. 

{loadmoduleid 1123}