Latem 2018 roku światowe serwisy obiegła informacja, że oto Apple, jako pierwsza giełdowa spółka w historii Ameryki, osiągnęło kapitalizację rzędu biliona dolarów. Imponujące, ale do czasu, kiedy uświadomimy sobie, że już w dniu giełdowej premiery Apple warte było ponad 1.5 miliarda dolarów.
Firma Apple została założona przez Steve’a Jobsa, Steve’a Wozniaka i Ronalda Wayne’a w 1976 roku. 12 grudnia 1980 roku Apple zadebiutowało na giełdzie sprzedając 4.6 miliona swoich akcji po cenie 22 dolary za sztukę. Dzień ten z pewnością nie był najlepszym dniem w życiu Wayne’a, który swoje 10 procent udziału w Apple sprzedał (Jobsowi i Wozniakowi) już po dwóch tygodniach od założenia firmy. Nie wierząc zupełnie w powodzenie spółki spieniężył swoje udziały za kwotę 800 dolarów. Tymczasem akcje Apple w chwili debiutu wygenerowały największy kapitał od 1956 roku i giełdowego debiutu Forda. Tego dnia około 300 osób zostało natychmiastowo milionerami, 40 z nich było pracownikami Apple w tamtym czasie. Największym udziałowcem był Steve Jobs, którego udziały wygenerowały w dniu debiutu 217 milionów dolarów. Przed końcem dnia Apple warte było już, bagatela, 1.7 miliarda dolarów. Gdyby Wayne zachował swoje akcje dziś były by warte ponad 100 miliardów dolarów, co czyniło by go drugim najbogatszym człowiekiem świata…
Pierwsze spotkanie akcjonariuszy odbyło się w styczniu 1981 roku we Flint Center, w Cupertino.
Zobacz także: Jobs odchodzi i wraca
W latach 90. cena akcji Apple miewała się różnie, a sama firma przeżywała niemałe kłopoty, a nawet stanęła u progu bankructwa (ratował ją nawet wtedy w pewnym sensie Bill Gates). Po powrocie Jobsa na stanowisko prezesa (najpierw tymczasowego, a później stałego), i premiery iMaca, akcje Apple ponownie poszybowały w górę osiągając, we wspomnianym okresie letnim 2018 roku, rekordowe 207.5 dolara za sztukę. Obecnie akcje Apple utrzymują się na poziomie ok. 170 dolarów za sztukę. Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że w przypadku Apple doszło już do czterech splitów, czyli obniżenia wartości nominalnej akcji przy jednoczesnym utrzymaniu dotychczasowego kapitału akcyjnego spółki. Dochodziło do tego w 1987 roku (2:1), w roku 2000 i 2005 (2:1) oraz w roku 2014 (7:1).
Zobacz więcej