Ponad dwa lata temu Facebook zapowiadał wydanie własnej kryptowaluty. Dziś wygląda na to, że projket ten został skasowany.

Najpierw Libra, nieco później Diem. Tak miała nazywać się kryptowaluta, którą wydać chciał Facebook. Dwa lata temu docierały o tym projekcie pierwsze informacje. Po upływie więcej niż dwudziestu czterech miesięcy wygląda na to, że projekt jest martwy. Oficjele z The Diem Associaton oficjalnie nie komentują całej sprawy, ale nieoficjalnie Bloomberg dowiedział się, że organizacja sprzedaje swoje zasoby, aby zwrócić kapitał inwestorom.

Oryginalnie Libra miała być kryptopieniądzem mającym umocowanie w koszyku walut z całego świata. Takie zapędy Zuckerberga szybko ostudzili jednak regulatorzy. Projekt przemianowano więc na Diem, wiążąc go na sztywno z dolarem (tzw. stablecoin).

Stablecoin to cyfrowa waluta powiązana ze stabilnym aktywem rezerwowym, takim jak np. dolar amerykański lub złoto. Stablecoiny zostały zaprojektowane w celu zmniejszenia zmienności w stosunku do kryptowalut niezabezpieczonych innymi aktywami, takich jak bitcoin czy ethereum.

Niezaprzeczalnie ciosem dla całego projektu było również odejście jego szefa. David Marcus opuścił firmę w zeszłym roku. Był on pomysłodawcą Libra i portfela cyfrowego Meta. Portfel uruchomiono w październiku ubiegłego roku, ale w powiązaniu z innym stablecoinem, Paxosem.

Meta jest właścicielem The Diem Associatoin w jednej trzeciej. Pozostała struktura właścicielska to, między innymi, firmy technologiczne i spółki venture capital.

{loadmoduleid 1123}