We wrześniu Allegro może wejść na giełdę, donosi Puls Biznesu, powołując się na Reutersa.

W spółce Allegro zapadły podobno decyzje, aby wejść na giełdę. Reutersa miał poinformował o tym anonimowy informator. Spółka chce wejść tylko na parkiet w Warszawie, choć wcześniej planowany był, jak donosi Puls Biznesu, dual listing i jednoczesne wejście także na giełdę w Amsterdamie. Wartość pierwszej oferty publicznej miałaby być największa od w Warszawie od 2007 roku i sięgać od 9 do aż 11,7 miliardów złotych. Wycena Allegro, spółki, która obecnie należy do funduszy private equity Cinven, Permira i Mid Europa Partners, osiągnęłaby przy tym wartość 43 miliardów złotych.

Przychody Allegro w 2019 roku były o niemal 30 procent wyższe, niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Zysk netto grupy wyniósł prawie 400 milionów złotych. 87 procent przychodów grupy w 2019 roku to oczywiście działalność e-commerce. Usługi reklamowe to 6,9 procent przychodów firmy, a sprzedaż towarów 4,8 procenta. Pod koniec 2019 roku UOKiK wszczął postępowanie przeciwko Allegro w którym sprawdzi, czy najpopularniejsza w Polsce platforma handlowa nie łamała prawa w związku z faworyzowaniem wewnątrz serwisu własnego sklepu, ze szkodą dla innych sprzedających. Urząd sprawdzi zgodność praktyk Allegro z prawem polskim, ale również unijnym. Postępowanie zostało wszczęte po licznych skargach sprzedawców.

Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego UOKiK nie obciążył Allegro żadnymi konkretnymi opłatami. W tych okolicznościach nie jest możliwe oszacowanie prawdopodobieństwa potrącenia ewentualnej grzywny względem Allegro ani wysokości takiej grzywny, w związku z czym spółka nie utworzyła rezerwy.

– podało Allegro w zestawieniu za 2019 rok.