Od 1 marca w sklepach ze sprzętem AGD lub RTV natrafić będzie można na nowy rodzaj etykiet energetycznych. Ma być łatwiej i czytelniej.

Na skróty: Zmieniają się tylko etykiety, nie zmienia się klasa energetyczna. Znikają plusy z oznaczeń, klasa A została dedykowana dla najbardziej zaawansowanych sprzętów, na etykietach umieszczono kody QR, które kierują do internetowej karty produktu w bazie EPREL, pojawiają się nowe piktogramy informujące o cechach danego urządzenia, wprowadza się skalę klas hałasu oraz zmieniają się zasady wyliczeń podanych na etykiecie parametrów.

Etykiety energetyczne to narzędzie stworzone przez Unię Europejską do promowania urządzeń najbardziej przyjaznych dla środowiska. Są one rozpoznawane (według przeprowadzonej ankiety) przez 93 procent konsumentów w Unii. Pierwsze naklejki wprowadzano dla chłodnictwa już w latach 90 ubiegłego wieku, gdy w sprzedaży dominowała klasa energetyczna E. Dzięki innowacyjności branży AGD sprzęt trafiał do coraz lepszych klas, a gdy skala się skończyła, dodano kolejne ponad najwyższą klasę A, czyli  A+, A++, A+++. W celu zapewnienia miejsca na dalszy postęp technologiczny Unia Europejska zdecydowała o likwidacji plusów i powrocie do pierwotnej skali od A do G. Wdrożenie zmian przypada na rok 2021, ale nie będzie dotyczyło wszystkich grup  produktowych objętych etykietowaniem Nowe reguły mają zapewnić lepszą czytelność etykiet dla konsumentów (eliminując plusy na etykiecie) oraz zapewnić innowacyjność i miejsce dla jeszcze bardziej wydajnych produktów w przyszłości.

{loadmoduleid 1105}

Nowa etykieta

Nowe unijne przepisy przywracają znaną sprzed prawie dwudziestu lat skalę efektywności energetycznej bez tzw. plusów, czyli od A do G. Pozwala to na większą czytelność etykiety dla konsumentów. Likwidacja plusów na etykiecie oznacza przeskalowanie. W efekcie modele w najwyższej klasie A+++ trafiły do klasy C lub innej, a te z klasy A+ nawet do klasy G. Nie ma jednak jednej reguły określającej zmianę liter wyniku takiego przeskalowania.  Klasy A i B zarezerwowano dla całkowicie nowych, jeszcze bardziej oszczędnych modeli. Producenci nieustannie pracują nad rozwojem technologii co oznacza, że na rynku mogą pojawiać się nowoczesne produkty także w tych najwyższych klasach. Jednak w niektórych grupach może w ogóle nie być sprzętu z literką B lub A.

 

Każda z nowych etykiet opatrzona będzie kodem QR, który po zeskanowaniu będzie  przekierowywał do dedykowanej strony internetowej z informacjami konsumenckimi dla danego modelu. W tym miejscu będą dostępne także automatycznie generowane  elektroniczne etykiety oraz elektroniczne karty produktu. Od 2019 roku wszystkie modele urządzeń objęte przepisami o etykietach energetycznych, nowymi lub starymi (czyli np. także piekarniki, okapy, klimatyzatory lub urządzenia  grzewcze) są rejestrowane w unijnej bazie produktów z etykietami, tzw. EPREL. Każdy model ma swoją stronę internetową z informacjami dla użytkowników. Każdy producent  lub importer sam generuje linki do takiej strony internetowej i umieszcza je na nowych  etykietach w kodzie QR. Sprzęt ze starymi etykietami, czyli bez kodu QR można wyszukać  z poziomu samej bazy.

Baza EPREL jest zbiorem danych dotyczących produktów i  składa się z dwóch części:

pierwsza cześć - zamknięta baza dla nadzoru rynku; krajowe organy nadzoru rynku ( UOKiK, UKE oraz WIIH) będą mogły sprawdzać, czy przestrzega się wymogów etykietowania i czy wyliczona efektywność na etykiecie jest zgodna z efektywnością zadeklarowaną przez producenta;


druga część - baza publiczna, która ma służyć konsumentom oraz ma być praktyczna i łatwa w stosowaniu.Konsumenci będą mogli przeszukiwać bazę danych produktów pod kątem etykiet energetycznych i kart informacyjnych produktów (marzec 2021 r. dla pierwszych przeskalowanych kategorii produktów czyli dla pralek i pralko-suszarek, lodówek, zamrażarek i chłodziarek umożliwiających sprzedaż bezpośrednią, zmywarek do naczyń, telewizorów, monitorów oraz wyświetlaczy elektronicznych i 1 września 2021 – źródeł światła).
Przykładowa, nowa etykieta pralki

Co się zmienia

Na nowych etykietach nie będzie już plusów. Wciąż tak samo wydajne produkty zostają przyporządkowane do nowej skali klas energetycznych na etykietach, od A do G. Obecna klasa A została dedykowana dla najbardziej zaawansowanych sprzętów. Na etykiecie pojawia się kody QR, opisywane wyżej, oraz nowe piktogramy, które będą odzwierciedlać najważniejsze cechy danego urządzenia. Wprowadza się również skalę hałasu, te najgłośniejsze otrzymają oznaczenie D, a najcichsze oznaczenie A. Mocno zmieniają się również wyliczeń parametrów urządzeń podanych na etykiecie w przypadku np. pralek czy zmywarek. Najważniejsze jednak jest to, że wydajność produktów nie zmienia się, zmianie ulegają jedynie oznaczenia klas energetycznych. O tym należy pamiętać.