Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

24 lata temu premierę miał Matrix

Michał Miśko
Opublikowano
24 lata temu premierę miał Matrix
21 lat temu premierę miał Matrix

Minęły 24 lata od momentu premiery kultowego Matrixa.

31 marca 1999 roku premierę miał Matrix. Film ten okazał się dziełem kultowym, wywarł ogromny i niezaprzeczalny wpływ na kulturę, technologię i przemysł filmowy. Z budżetem 63 milionów dolarów zarobił 463 miliony dolarów. Wydany na DVD był pierwszym filmem sprzedanym w ponad milionie egzemplarzy, a następnie pierwszym, który przekroczył granicę trzech milionów sprzedanych egzemplarzy. Matrix zgarnął także 4 nagrody Oscara, z Keanu Reevesa zrobił jeszcze większą gwiazdę, a cytaty z filmów znane są w każdym zakątku świata.

Matrix przeszedł do historii także z kilku innych powodów. Czy raczej rozwiązania i sceny, które w tym filmie obserwowaliśmy przeszły do pewnego kanonu i historii kinematografii. Mowa tutaj, między innymi, o tzw. bullet time, czyli ukazanej w zwolnionym tempie scenie lotu pocisku. I choć Matrix nie był pierwszym filmem z tego typu sceną - pierwszy film z bullet time to Kill and Kill again z 1981 roku - to jednak ten efekt pamiętamy i kojarzymy głównie z dziełem braci Wachowskich. Dokładnie ta sama sytuacja dotyczy fantastycznej, wykorzystanej w filmie, choreografii, zarówno w scenach walki wręcz, jak w i w scenach walki, nazwijmy to, z udziałem broni. Keanu Reeves, który do roli Neo wracał jeszcze dwukrotnie, wykorzystał umiejętności nabyte na wielogodzinnych treniengach także w filmie John Wick. Sceny z tego filmu jakoś zawsze kojarzą mi się z tymi, które oglądałem w Matrixie. Film braci Wachowskich zdobył cztery Oscary. Podczas gali w 2000 roku nagrodzony został w kategroiach Najlepsze efekty specjalne, Najlepszy dźwięk, Najlepszy montaż, i Najlepszy montaż dźwięku. Wspomniani przeze mnie bracia Wachowski to obecnie siostry Wachowski. Lana, wcześniej Larry, w 2012 roku pokazała się po raz pierwszy po zmianie płci jako kobieta. W jej ślady poszedł jej brat, Andy, który o zmianie płci poinformował w 2016 roku, przyjmując imię Lilly.

W sierpniu 2019 roku zapowiedziano, że Neo powróci. Warner Bros. na fali powrotu do popularności Keanu Reevesa chciał i powróci do uniwersum Matrixa. Czwarty film z serii powstał w reżyserii Lany Wachowski i z udziałem wspomnianego Reevesa oraz Carrie-Anne Moss. W pisaniu scenariusza Lanie Wachowski pomagał Aleksandar Hemon i David Mitchell. Matrix Zmartwychwstania miał premierę w grudniu ubiegłego roku, a obecnie jest do obejrzenia na HBO Max. Nie jest to już jednak film wybitny, jak jego protoplasta.

 technologia i rozrywka